Day At The Track

$100,000 Gold Cup 1:48.3 - Mohawk videos

03:35 AM 16 Jun 2013 NZST
Comment (...) Tweet Share Email Print

Warrawee Needy and harness racing driver Jody Jamieson won the Mohawk Gold Cup tonight (Saturday 15th June NA Cup night) equalling his previous record of 1:48.3. It was the E Dees Cam's sons 5th win this season.

Race 1:

1st Reibercrombie (b,g,6 - Cheyenne Rei-Abso Skippy-Abercrombie)

2nd Winbak Warrior (b,h,4 - Royal Mattjesty-Fit N Fancy-Life Sign)

3rd Pieraz (b,g,7 - Bolero Master-Bye Bye Pippa N-Ok Bye)

Race 2:

1st Maven (b,m,4 - Glidemaster-M Stewart-American Winner)

2nd Cedar Dove (br,m,5 - Andover Hall-Pine For Her-Pine Chip)

3rd Bax Of Life (b,m,5 - Windsongs Legacy-Bax Machine-Earl)

Race 3:

1st Bee A Magician (b,f,3 - Kadabra-Beehive-Balanced Image)

2nd Angies Lucky Star (b,f,3 - Angus Hall-Angie Blue Chip-Credit Winner)

3rd Mistery Woman (b,f,3 - Donato Hanover-My Dollys Dream-Pine Chip)

Race 4:

1st Top Gear (b,g,6 - Real Desire-Trust Me Ashley-Ball And Chain)

2nd Ideal Race (b,g,7 - Western Terror-Eidette Hanover-Big Towner)

3rd The Ladies Man (br,g,7 - Modern Art-The Lady Is Lucky-Northern Luck)

Race 5:

1st I Luv The Nitelife (b,f,3 - Rocknroll Hanover-Lisjune-Camluck)

2nd Belle Boyd (b,f,3 - Art Major-Yankee Luck-Western Hanover)

3rd Jerseylicious (br,f,3 - Western Ideal-Jet Lag N-Direct Flight)

Race 6:

1st Transcending (b,h,9 - Grinfromeartoear-Apopka Denise-Jennas Beach Boy)

2nd Mystician (b,h,5 - Camluck-Mystic Mistress-Dexter Nukes)

3rd Anderlecht (b,h,8 - Cams Card Shark-Princess Chablis-Artsplace)

Race 7:

1st Captaintreacherous (b,c,3 - Somebeachsomewhere-Worldly Treasure-Artsplace)

2nd Twilight Bonfire (b,c,3 - The Panderosa-Firelight Dancer-Cam Fella)

3rd Wake Up Peter (b,c,3 - Rocknroll Hanover-Lovely Lady-Die Laughing)

Race 8:

1st Hilarious Halo (b,h,7 - The Panderosa-Bestaverde-Cambest)

2nd Astute (b,g,6 - Astreos-Armbro Tarte-Abercrombie)

3rd Cams Tux (gr,g,5 - Cams Card Shark-Penguin-Falcon Seelster)

Race 9:

1st Flanagan Memory (b,c,3 - Kadabra-Classy Stacy-Yankee Glide)

2nd Toocool Forschool (b,c,3 - Kadabra-Stonebridge Lane-Lindy Lane)

3rd Gotta Secret (b,c,3 - Muscle Mass-Prenup-Balanced Image)

Race 10:

1st Varadero Hanover (b,c,3 - Somebeachsomewhere-Vaudeville Margie-Western Hanover)

2nd Sweet Talkin Satin (br,g,3 - Always A Virgin-Silky Satin-No Nukes)

3rd Windsong Jack (br,g,3 - Santanna Blue Chip-Milliondollarsmile-Million Dollar Cam)

Race 11:

1st Warrawee Needy (b,h,4 - E Dees Cam-Great Memories-Apaches Fame)

2nd Camaes Fellow (b,g,5 - Mach Three-Camae-Camluck)

3rd Modern Legend (b,g,5 - Modern Art-Ruby Cam-Camluck

Race 12:

1st Scottiestrikesfame (b,g,5 - L H Stryker-Creek Alley-Camluck)

2nd Whippet Good (b,g,11 - Island Fantasy-Whippet-Dexter Nukes)

3rd Uncle Goodfellow (br,g,6 - Royal Mattjesty-Swan Song-Pacific Rocket

Race 13:

1st Goban (b,g,4 - E Dees Cam-Clonlara T-Falcons Future)

2nd Kindly Poet (b,g,10 - Western Ideal-Stonebridge Elite-Camluck)

3rd Beach Buff (br,g,4 - Yankee Cruiser-Beach Song-No Nukes

Comment (...) Tweet Share Email Print

Read More News About...

Stallion Name

Next article: