Day At The Track

A 100 years of history - The WA Pacing Cup

04:15 PM 07 Jan 2013 NZDT
Comment (...) Tweet Share Email Print
is1208315291.jpg
Racing and Wagering Western Australia

The rich history of Australia's oldest continuously run harness race will continue at Gloucester Park on Friday night with the 100th running of the harness racing WA Pacing Cup.

Following is a complete list of the WA Pacing Cup winning horses, trainers and drivers along with a list of all runners in last year’s Cup.

Year Place Horse Trainer Driver
1913 1st Letty Lind C J (Charlie) Fraser C J (Charlie) Fraser
1914 1st Maori Speed Frank Dennis Frank Dennis
1915 1st Pride T (Thomas) Heale T (Thomas) Heale
1916 1st Edgels Pride James Shaw James Shaw
1917 1st Rockfeller J D (John) Ewing J D (John) Ewing
1918 1st Kola Girl NZ T (Tom) Foy Doc Clayton
1919 1st Saucy Girl L B (Leo) Walton L B (Leo) Walton
1920 1st Harold Rose F C (Fred) Thomas C F (Charlie) Thomas
1921 1st Loloma R A W (Bob) Betts D A (Dave) Michael
1922 1st Earl Roy J Clayton "Doc" Clayton
1923 1st Jewel Land D (Dave) Ireland D (Dave) Ireland
1924 1st Black Childe R A W (Bob) Betts C F (Charlie) Thomas
1925 1st Lord Derby F (Frank) Bergmayer F (Frank) Bergmayer
1926 1st Dumbbells H C (Harry) Moran H C (Harry) Moran
1927 1st Marvel Lee L F (Les) Doyle L F (Les) Doyle
1928 1st Nazimova R A W (Bob) Betts G E (Son) Johnston
1929 1st Taurekareka NZ D A (Dave) Michael D A (Dave) Michael
1930 1st Tommy Dillon NZ A D (Arthur) Gaukroger A D (Arthur) Gaukroger
1931 1st Royal Again B J (Jack) Keys B J (Jack) Keys
1932 1st Miss Eileen J G (Jack) Simmons J G (Jack) Simmons
1933 1st Myrtle Queen J H (Jack) Collett J H (Jack) Collett
1934 1st Solvista J (Jim) Hand B J (Jack) Keys
1935 1st Connie Glo H C (Harry) Moran C F (Charlie) Thomas
1936 1st Belalie C J (Cliff) Clarke C J (Cliff) Clarke
1937 1st Kolect H H (Harold) Richter H H (Harold) Richter
1938 1st Lulu Mick R (Bob) Bradley C F (Charlie) Thomas
1939 1st Will O'The Wisp C J (Cliff) Clarke C J (Cliff) Clarke
1940 1st Kolrock H H (Harold) Richter H H (Harold) Richter
1941 1st Queen's Gift G E (Son) Johnston G E (Son) Johnston
1942 1st Black Bertha M J H (Howard) Porter R W (Ron) Porter
1943 1st Laddie Boola D (Don) Ryan A (Bert) Smith
1944 1st Chico A J (Bert) McCabe A J (Bert) McCabe
1945 1st Corsair F E (Frank) Kersley F E (Frank) Kersley
1946 1st Winsome Bobbie R W (Ron) Porter R W (Ron) Porter
1947 1st Dark David H H (Harold) Richter H H (Harold) Richter
1948 1st Superman J (Jim) Hand K R (Keith) Kersley
1949 1st Bintravis NZ S (Stan) Woodworth A S (Alan) Woodworth
1950 1st Single Direct NZ Edgar Kennerley Edgar Kennerley
1951 1st Royal Shadow W F (Bill) Johnson M R (Max) Johnson
1952 1st Beau Don F W (Bill) Foy F W (Bill) Foy
1953 1st Beau Don F W (Bill) Foy F W (Bill) Foy
1954 1st David's Reward H H (Harold) Richter H H (Harold) Richter
1955 1st Frosty Nelson F (Fred) Hough F (Fred) Hough
1956 1st Robert Sheen B (Bernie) Cushing B (Bernie) Cushing
1957 1st Portree NZ W F (Bill) Read W F (Bill) Read
1958 1st Buller Pass NZ A D (Don) Thomas A D (Don) Thomas
1959 1st Jackie Scott NZ H E (Harry) Miller H E (Harry) Miller
1960 1st Defiance NZ B (Bernie) Cushing B (Bernie) Cushing
1961 1st Beau Travis J M (Joe) Petricevich F R (Fred) Kersley
1962 1st Leyoro NZ R W (Ron) Porter R W (Ron) Porter
1963 1st Heroic Action W F (Bill) Johnson George Gath
1964 1st Hy Craft P C (Phil) Coulson L J (Laurie) Robinson
1965 1st Lord Mina P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1966 1st Color Glo P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1967 1st Radiant Fortune R M (Merv) Stockden L S (Lyle) Lindau
1968 1st Radiant Oro J M (Jack) Retzlaff J M (Jack) Retzlaff
1970 1st Daintys Daughter B (Bernie) Cushing B (Bernie) Cushing
1971 1st Radiant Oro J M (Jack) Retzlaff J M (Jack) Retzlaff
1972 1st Pyramus L M (Les) Marriott L M (Les) Marriott
1973 1st James Eden F R (Fred) Kersley F (Fred) Kersley Snr
1974 1st Local Product NZ F R (Fred) Kersley F R (Fred) Kersley
1975 1st Just Too Good K (Keith) Pike K (Keith) Pike
1976 1st Don't Retreat L (Lawrie) Moulds L (Lawrie) Moulds
1977 1st Pure Steel P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1978 1st Pure Steel P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1979 1st Pure Steel M R (Mark) Roberts P C (Phil) Coulson
1980 1st Pure Steel M R (Mark) Roberts L H (Les) Poyser
1981 1st San Simeon L S (Lou) Austin L S (Lou) Austin
1982 1st Sharach NZ F A (Frances) Taylor L S (Lou) Austin
1983 1st Gammalite R (Ray) Wisbey P C (Phil) Coulson
1984 1st Preux Chevalier NZ B J (Barry) Perkins B J (Barry) Perkins
1985 1st Village Kid NZ W J H (Bill) Horn P C (Phil) Coulson
1986 1st Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1987 1st Our Ian Mac NZ T B (Trevor) Warwick T B (Trevor) Warwick
1988 1st Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1989 1st Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1990 1st Tarport Sox C W (Colin) Joss S H R (Sean) Harney
1991 1st Westburn Grant V W (Vic) Frost V W (Vic) Frost
1992 1st Westburn Grant V W (Vic) Frost V W (Vic) Frost
1993 1st The Harlem Boy NZ R A (Ray) Duffy R A (Ray) Duffy
1994 1st Hilarion Star C L (Colin) Cummins A C (Chris) Lewis
1995 1st Justaboyden NZ R A (Roddy) Butt F R (Fred) Kersley
1996 1st Sunshine Band A A (Allison) Smith C J (Chris) Gleeson
1997 1st Our Sir Vancelot NZ B P (Brian) Hancock B P (Brian) Hancock
1998 1st Our Sir Vancelot NZ B P (Brian) Hancock M A (Mark) Tracey
1999 1st Saab R A (Ross) Olivieri A C (Chris) Lewis
2000 1st Admirals Avenue NZ J T (Justin) Warwick G L (Grant) Williams
2001 1st Havago NZ L B (Lindsay) Harper L B (Lindsay) Harper
2002 1st The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2003 1st Baltic Eagle NZ K N (Kim) Prentice K N (Kim) Prentice
2004 1st The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2005 1st The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2006 1st Maheer Lord NZ G L (Grant) Williams G L (Grant) Williams
2007 1st Tealsby Karita G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2008 1st Vanlo Yorker NZ S J (Shannon) Suvaljko S J (Shannon) Suvaljko
2009 1st Mysta Magical Mach NZ T (Tony) Svilicich M L (Morgan) Woodley
2010 1st Washakie NZ J P (John) McCarthy J P (John) McCarthy
2011 1st Im Themightyquinn NZ G E (Gary) Hall (Snr) K N (Kim) Prentice
2012 1st Im Themightyquinn NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2012 2nd Dasher VC NZ P K (Peter) Tilbrook A C (Chris) Lewis
2012 3rd Lightning Raider NZ L A (Luke) McCarthy C D (Colin) Brown
2012 4th Raglan NZ T G (Tim) Butt A M (Anthony Butt
2012 5th Crombie NZ P K (Peter) Tilbrook G L (Grant) Williams
2012 6th Rakarebel NZ G E (Gary) Hall (Snr) K N (Kim) Prentice
2012 7th Lombo Navigator A L (Andrew) De Campo M W (Matt) White
2012 8th Washakie NZ J P (John) McCarthy J P (John) McCarthy
2012 9th Mr Feelgood USA L A (Luke) McCarthy L A (Luke) McCarthy
2012 10th Rocket Reign NZ S J (Shannon) Suvaljko S J (Shannon) Suvaljko
2012 11th David Hercules D A (Dave) Thompson M B (Mark) Reed
Field for 2013 Centenary WA Pacing Cup (Alphabetical Order)
Horse Driver Trainer
CAN RETURN FIRE NZ C D (Colin) Brown G S (Greg and Skye) Bond
CROMBIE K D (Kim) Young K D (Kim) Young
DASHER VC NZ A C (Chris) Lewis A L (Andrew) De Campo
FRANCO RENEGADE NZ A G (Aldo) Cortopassi A G (Aldo) Cortopassi
IM THEMIGHTYQUINN NZ G E (Gary) Hall Jnr G E (Gary) Hall Snr
LIVINGONTHEINTEREST NZ K N (Kim) Prentice G E (Gary) Hall Snr
LOMBO NAVIGATOR M W (Matthew) White A L (Andrew) De Campo
MYSTA MAGICAL MACH NZ K J (Kyle) Harper T (Tony) Svilicich
ROCKET REIGN NZ A C (Chris) Lewis S J (Shannon) Suvaljko
RUSSLEY RASCAL NZ C D (Colin) Brown G S (Greg and Skye) Bond
SNEAKYN DOWN UNDER NZ M L (Morgan) Woodley D W (Darren) Duffy
UPPY SON NZ G E (Gary) Hall Jnr S C (Stephen) Reed

arriers will be drawn at a special function at Gloucester Park tomorrow (Tuesday December) and emergencies for the race will be announced tomorrow morning.

Field for 2013 Centenary WA Pacing Cup (Age Sex Breeding)

Horse Age Sex Sire Dam Sire of Dam
CAN RETURN FIRE NZ 8yo g Courage Under Fire NZ Estella Holmes NZ Holmes Hanover USA
CROMBIE 6yo c Life Sign USA Medea Me Walton Hanover USA
DASHER VC NZ 6yo g Washington VC USA Innocent Byrd NZ Surmo Hanover USA
FRANCO RENEGADE NZ 6yo g Christian Cullen NZ Reigning Franco NZ Holmes Hanover USA
IM THEMIGHTYQUINN NZ 8yo g Washington VC USA Love Sign NZ Sokys Atom USA
LIVINGONTHEINTEREST NZ 5yo g Dream Away USA Party Baby NZ In The Pocket USA
LOMBO NAVIGATOR 6yo g Million To One USA Lombo Anastasia Perfect Art USA
MYSTA MAGICAL MACH NZ 8yo g Mach Three CA Magical Monie NZ Camtastic USA
ROCKET REIGN NZ 9yo g Pacific Rocket USA Sherrees Reign NZ Caprock USA
RUSSLEY RASCAL NZ 6yo g Mach Three CA Russley Fiction NZ Road Machine USA
SNEAKYN DOWN UNDER N 10yo g Badlands Hanover USA Sneaky Peak NZ Tuapeka Knight NZ
UPPY SON NZ 6yo g Courage Under Fire NZ Annie Jay NZ Live Or Die USA

oth Im Themightyquinn (2011 and 2012) and Mysta Magical Mach (2009) have previously won the WA Pacing Cup and both horses have also been runner-up in the race – Im Themightyquinn (2010) and Mysta Magical Mach (2011).

Training Records

Gary Hall Snr (6)

2002 The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2004 The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2005 The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2007 Tealsby Karita G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2011 Im Themightyquinn NZ G E (Gary) Hall (Snr) K N (Kim) Prentice
2012 Im Themightyquinn NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
Phil Coulson (5)
1964 Hy Craft P C (Phil) Coulson L J (Laurie) Robinson
1965 Lord Mina P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1966 Color Glo P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1977 Pure Steel P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1978 Pure Steel P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
Harold Richter, Bill Horn (4)
1937 Kolect H H (Harold) Richter H H (Harold) Richter
1940 Kolrock H H (Harold) Richter H H (Harold) Richter
1947 Dark David H H (Harold) Richter H H (Harold) Richter
1954 David's Reward H H (Harold) Richter H H (Harold) Richter
1985 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn P C (Phil) Coulson
1986 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1988 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1989 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
Bob Betts, Bernie Cushing (3)
1921 Loloma R A W (Bob) Betts D A (Dave) Michael
1924 Black Childe R A W (Bob) Betts C F (Charlie) Thomas
1928 Nazimova R A W (Bob) Betts G E (Son) Johnston
1956 Robert Sheen B (Bernie) Cushing B (Bernie) Cushing
1960 Defiance NZ B (Bernie) Cushing B (Bernie) Cushing
1970 Daintys Daughter B (Bernie) Cushing B (Bernie) Cushing
Driving Records
1965 Lord Mina P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1966 Color Glo P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1977 Pure Steel P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1978 Pure Steel P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1979 Pure Steel M R (Mark) Roberts P C (Phil) Coulson
1983 Gammalite R (Ray) Wisbey P C (Phil) Coulson
1985 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn P C (Phil) Coulson
Phil Coulson (7)
1986 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1988 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1989 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1994 Hilarion Star C L (Colin) Cummins A C (Chris) Lewis
1999 Saab R A (Ross) Olivieri A C (Chris) Lewis
2002 The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2004 The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2005 The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2007 Tealsby Karita G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2012 Im Themightyquinn NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
Chris Lewis, Gary Hall Jnr (5)
1977 Pure Steel P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1978 Pure Steel P C (Phil) Coulson P C (Phil) Coulson
1979 Pure Steel M R (Mark) Roberts P C (Phil) Coulson
1980 Pure Steel M R (Mark) Roberts L H (Les) Poyser
1985 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn P C (Phil) Coulson
1986 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1988 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
1989 Village Kid NZ W J H (Bill) Horn A C (Chris) Lewis
2002 The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2004 The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
2005 The Falcon Strike NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
1952 Beau Don F W (Bill) Foy F W (Bill) Foy
1953 Beau Don F W (Bill) Foy F W (Bill) Foy
1968 Radiant Oro J M (Jack) Retzlaff J M (Jack) Retzlaff
1971 Radiant Oro J M (Jack) Retzlaff J M (Jack) Retzlaff
1991 Westburn Grant V W (Vic) Frost V W (Vic) Frost
1992 Westburn Grant V W (Vic) Frost V W (Vic) Frost
1997 Our Sir Vancelot NZ B P (Brian) Hancock B P (Brian) Hancock
1998 Our Sir Vancelot NZ B P (Brian) Hancock M A (Mark) Tracey
2011 Im Themightyquinn NZ G E (Gary) Hall (Snr) K N (Kim) Prentice
2012 Im Themightyquinn NZ G E (Gary) Hall (Snr) G E (Gary) Hall (Jnr)
Multiple Wins - Horses

FROM HUMBLE BEGINNINGS - 100 YEARS OF THE WESTERN AUSTRALIAN PACING CUP

On January 11th 2013 the 100th running of the WA Pacing Cup will take place and another chapter in the rich history of this iconic event will be written.

It is a race that has reflected the history of this State and it has a unique place as the oldest continuously run harness race in Australia. While Western Australia’s Easter Cup began a year earlier in 1912 a BOTA strike in 1945 saw the Easter Cup not held that year.

The WA Cup has survived two World Wars, a slight change of name and venue, the Great Depression and Black Monday stock market crash of 1987 and seen the emergence of great champions both equine and human.

First run on 27th December 1913 as the WA Trotting Cup the result lay hidden for 70 years until research by the author found the missing result which was finally published for the first time in the 1984 Australian Trotting Year Book.

Up until that time the South Australian bred stallion Maori Speed, which won in 1914 for trainer/driver Frank Dennis, was credited as the first winner of the race by both the WA Trotting Association and Australian Harness Racing Council.

The Cup won by Maori Speed was returned to the WATA many years later by Frank Dennis’s son Max and this prized trophy is on loan to the WA Cricket Association and is displayed in the WACA’s cricket museum in the absence of such a facility at Gloucester Park.

The WA Cups run prior to the opening of Gloucester Park in 1929 were run at the track circling the WACA cricket ground.

When the 8/1 chance Letty Lind won the 100 sovereign event in December 1913 the race was known as the WA Trotting Cup and, despite the fact that it has never been won by a trotter, it carried the Trotting Cup tag until the 1972/73 season when a revamp of the Christmas Carnival saw the race become known as the WA Pacing Cup.

Letty Lind was bred at York in 1908 by H Wills & Co after they had imported the mare Jenny Lind to Western Australia in foal to the New Zealand bred stallion Principal. Principal was a son of the now legendary foundation mare Pride Of Lincoln.

Trained and driven by Charlie Fraser for her lessee owner A A Abbott, Letty Lind won by ten lengths from another mare in Heather Bells with the 6/4 favourite Annie Laurie a further half-length away in third place.

Born in Gippsland in 1882, Fraser had come to Western Australia in 1903. His father had been a leading horse-breaker in Victoria and young Charlie had followed in his father’s footsteps by breaking-in his first horse at the tender age of 12 years.

In April 1924 Fraser was given a 12 month disqualification for inconsistent running of the mare Saucy Girl and after his appeal was rejected by the WATA Committee he let forth at the Committee and promptly had his disqualification increased with a further 12 month cumulative disqualification for insulting and abusive language.

Fraser became the first trainer/driver to take the Association to the Supreme Court seeking an injunction and damages and after losing in the Supreme Court he then unsuccessfully took the case to the High Court of Australia in 1925. Fraser resumed as a trainer and driver in 1928.

That the fledgling WA Trotting Association was able to run a 100 sovereign race at all in 1913 was remarkable in that the body was barely three years old having been formed in September 1910 by a group of local trotting enthusiasts.

They wanted more competition than the annual Perth Royal Show and the spasmodic racing opportunities across the metropolitan area and occasionally at places such as York and Northam.

After the success of the first WA Cup the WATA began planning for the next year and in May 1914 they announced a four day Christmas carnival carrying total stakes of 2000 sovereigns including a 500 sovereign WA Trotting Cup.

A stake of 500 sovereigns put the WA Cup among the richest in Australia and the worst fears of those is favour of restricting the race to WA bred horses were realised.

An unheralded South Australian 5yo stallion called Maori Speed and his trainer/driver Frank Dennis arrived in Perth a little under three weeks before the 1914 WA Cup.

They had little trouble in accounting for the local duo of Pride and Rosalind before a crowd variously estimated at between 5000 and 7000 who purchased some 15,000 tote tickets at five shillings apiece and pushed the on-course tote turnover to more than 8450 pounds.

It was the first WA Cup run under lights and there was a sensation early in the evening when the owner of the early favourite Steel Bell scratched the gelding after a number of punters “got in” before the owner.

Maori Speed is shown as being foaled in 1910 which would have made him a 4yo when he won the Cup in December 1914.

However, all the published lists of handicaps for the 1914 Cup showed him as a 5yo and he began his racing career in the Port Pirie area of South Australia in March 1913 and it has been confirmed that he began racing as a 3yo against older more seasoned horses.

The success of the 1914 Cup carnival saw the WATA again increase the stake and in 1915 the race was advertised with a stake of 750 sovereigns for the winner.

After the success of Maori Speed in 1914, and his subsequent failure in the major races in Victoria and New South Wales, it was hardly surprising that the champion Victorian Spot would head west for the Cup.

Spot had won a dozen feature races in Victoria and New South Wales in the preceding four years including the 1915 Richmond Thousand. In November 1914 Spot had set a new Australasian Record for two miles at Addington.

Less than three weeks after his arrival in Fremantle by ship Spot won his heat of the WA Cup at a State Record rate of 2:18.25 over the 12 furlongs after overcoming a handicap of 130 yards.

Little wonder that he became the first odds on favourite to start in a WA Cup when he was sent out at 1/2f – he galloped and found the 130 yards too big a handicap to overcome and finished fourth behind a trifecta of mares in Pride, Grace Wood and Huonette.

Mares had a huge impact in the first decade of the WA Cup as owners, with an eye to the future of the local breeding industry, imported a large number of mares to the State.

The first ten WA Cup saw mares win five times, finish runner-up on six occasions and also record eight third placings – a remarkable 19 of a possible 30 first three finishes. In the first 30 years of the WA Cup mares recorded 13 wins, 13 seconds and 15 thirds.

In the 60 WA Cups run since 1952 the only mares to have won the race are Portree (1957), Color Glo (1966), Daintys Daughter (1970) and Pyramus (1972) and in the same period only eleven mares have been placed in the Cup. There are no mares in the field for the 2013 WA Pacing Cup.

The 1971 Cup won by Radiant Oro saw three mares in the 11 horse field with Daintys Daughter (2nd), Network (3rd) and Pyramus (8th) flying the female flag.

Only the 1918 New Zealand bred mare Kola Girl has been able to win the WA Cup and to then produce a WA Cup winner when sent to stud.

Her 1929 colt Kolect won the 1937 WA Cup after having finished second, third and fourth at three previous attempts.

He carried on the tradition when, during a break from racing, he sired Kolrock which won the 1940 Cup. The 1949 winner Bintravis is the only other WA Cup winner to sire the winner of the race and his son Radiant Oro won the 1969 and 1971 editions.

Red Travis, a full-brother to Bintravis, sired the 1961 Cup winner Beau Travis.

Leyoro won the Cup in 1962 for owner/trainer/driver Ron Porter and he later sired the dam of the Porter family’s 1980 winner San Simeon. The 1945 Cup winner Corsair also figured as the sire of the dam of the 1972 winner Pyramus

by Alan PARKER

Comment (...) Tweet Share Email Print

Read More News About...

Stallion Name

Next article: