Day At The Track

Escape Pass records fastest mile - videos

01:02 AM 25 Feb 2011 NZDT
Comment (...) Tweet Share Email Print
Woodbine Entertainment Group
Woodbine Entertainment Group
Previous
1 - 3 of 7
Next

The Jason Brewer driven Escape Pass recorded the fastest mile at the Woodbine harness racing meeting in Ontario tonight (Thursday February 24). The 7-year-old gelding stopped the clock in 1:53.3 - with prior sectionals of 12.4, 26.2, 54.3, 1:23.4, and 1:38.2.

Escape Pass, a son of Artiscape, proved too strong for The Barber and Hazel Eyes, who were second and third respectively.

Tonight's meeting was run in minus three degree temperatures on a fast track

Race results and video replays:

Race 1:

1st Pommer (b,g,4 - Andover Image-Pom Derable-Garland Lobell)

2nd U R Amazing (b,g,4 - Amigo Hall-Our Royal Gem-Royal Troubador)

3rd Ilikeyoualatte (b,g,4 - Yankee Glide-Melt My Heart-Royal Prestige)

Race 2:

1st Machs Delicacy (b,f,3 - Mach Three-Armbro Caviar-Western Hanover)

2nd Lady Kelleigh Anne (br,f,3 - Royal Mattjesty-Fit For Britt-Fit For Life)

3rd Sestina (b,f,3 - Modern Art-Minx Seelster-Camluck)

Race 3:

1st Four Starz Kid (b,g,8 - Self Possessed-Saras Wonder-Super Bowl)

2nd Short Iron (b,g,7 - Yankee Glide-Glamour Shot-Supergill)

3rd Stonebridge Royal (b,g,7 - Yankee Paco-Royal Bait-Royal Prestige)

Race 4:

1st Escape Pass (br,g,7 - Artiscape-Bypass Hanover-No Nukes)

2nd The Barber (b,g,6 - Intrepid Seelster-Barbara Seelster-Gothic Dream)

3rd Hazel Eyes (b,g,5 - Real Artist-Hazleton Kay-Jate Lobell)

Race 5:

1st Seascape Hanover (br,f,3 - Camluck-Skateboard-Artsplace)

2nd Judge And Jury (b,f,3 - American Ideal-Wind Storm-Presidential Ball)

3rd Always Royal Fay (b,m,4 - Royal Mattjesty-Always Available-Camluck)

Race 6:

1st Jailhouse Jenny (b,m,4 - Jailhouse Jesse-Jennys Hope-Overcomer)

2nd P L Daley (b,g,4 - Kadabra-Broadway Gal-Balanced Image)

3rd Savanah Dream (b,f,3 - Taurus Dream-Sarasota Dream-Muscles Yankee)

Race 7:

1st Adaymer Seelster (b,m,5 - Modern Art-Aurora Hanover-Big Towner)

2nd Allamerican Swift (b,m,6 - Real Artist-Sweet Amor-Presidential Ball)

3rd Wind Warning (b,m,4 - Camotion-Windwatch-Artsplace)

Race 8:

1st Doin Time Together (b,g,3 - Rocknroll Hanover-Cams Leading Lady-Million Dollar Cam)

2nd Manchester Hanover (b,c,3 - Western Ideal-Mary Mattgalane-Matts Scooter)

3rd Mach My Word (b,g,3 - Mach Three-Keepsake Killean-Run The Table)

Race 9:

1st Rose Run Leroy (b,g,4 - Trainforthefuture-Incredible Macho-Speed In Action)

2nd Vitamin M (b,m,4 - Muscles Yankee-Armbro Vitality-Pine Chip)

3rd Lucerne De Vie (b,m,5 - Angus Hall-Excusez Moi-Wesgate Crown)

Race 10:

1st Mylittlerebel (b,m,5 - Camluck-Highland Dancing-Life Sign)

2nd Armbro Decal (b,m,8 - Blissfull Hall-Ashlynn Seelster-Dexter Nukes)

3rd Smokin N Grinin (gr,m,4 - Grinfromeartoear-Smokin Pistol-Jate Lobell)

Race 11:

1st She Just Rocks (b,m,4 - Rocknroll Hanover-Castaway Hanover-Western Hanover)

2nd Lets Rock N Roll (b,m,4 - Rocknroll Hanover-R Xample-Camluck)

3rd Shaker Rei (b,m,4 - Cheyenne Rei-Deer Creek Linda-Armbro Cadet)

Race 12:

1st Insider Tip (b,m,5 - Allamerican Native-Ici Paper-Die Laughing)

2nd Native Canadian (b,m,6 - Allamerican Native-Puddy Tat-Magical Mike)

3rd Cmr Bresha (b,m,5 - Mach Three-Armbro Windmill-Camluck)

Duane RANGER (editor)

Comment (...) Tweet Share Email Print

Read More News About...

Stallion Name

Next article: