Day At The Track

Fast Standin Still was the fastest: 12 videos

03:23 AM 04 Jan 2011 NZDT
Comment (...) Tweet Share Email Print
John Campbell and Pro Bono Best
John Campbell and Pro Bono Best - In full flight.
New Image Media photo
Previous
1 - 3 of 7
Next

The Wayne Preszcator (Exeter) trained Fast Standin Still recorded the quickest pacing mile at the Woodbine harness racing meeting in Ontario tonight (Monday January 3). The 6-year-old entire won in 1:52 even.

The son of Pro Bono Best and driver Jody Jamieson proved too strong in the run home for place-getters, Brusiers Brother and Western Range - who were driven by Simon Allard and Mario Baillargeon respectively.

Fast Standin Still's earlier sectionals in the $12,500 event were 27.1, 55, 1:23.3, 1:37.2, 1:52.

Tonight's meeting was run in minus three degree temperatures on a fast track.

Race results and video replays:

Race 9:

1st Fast Standin Still (b,h,6 - Pro Bono Best-Jen And Lissy-Big Towner)

2nd Brusiers Brother (b,g,4 - Mach Three-Believeinyourdream-Long Ago Blue Chip)

3rd Western Range (b,g,6 - Western Maverick-Precious Breeze-On The Road Again)

Race 1:

 

1st Pjs Photo (b,m,4 - S Js Photo-Big Kora-Stoneking)

2nd Jettalady (b,m,4 - Muscles Yankee-Galahads Damsel-Pine Chip)

3rd Miss Dangles (b,m,4 - Ken Warkentin-Kimberly Coe-Conway Hall)

Race 2:

1st Western Expression (b,g,4 - Artsplace-Maid West-Western Hanover)

2nd Mister Russ (br,g,4 - Rustler Hanover-Bon Bini-Camtastic)

3rd Rocinante (b,g,4 - Rocknroll Hanover-Jates Best-Jate Lobell)

Race 3:

1st Croquet Style (b,m,4 - Yankee Glide-Glamour Shot-Supergill)

2nd Classic Alana (br,m,4 - Classic Photo-Roll A Victory-Valley Victor)

3rd Keystone Ballerina (b,m,4 - Angus Hall-Be My Partner-Dancers Victory)

Race 4:

1st Village Rhythm (b,g,4 - Rocknroll Hanover-Village Jingle-Life Sign)

2nd Fish Tales (br,c,3 - Cams Card Shark-Scramble Hanover-No Nukes)

3rd Southwind Turbo (b,g,4 - Rocknroll Hanover-Tattoo Hanover-Abercrombie)

Race 5:

1st Xcell Irish Spirit (br,g,5 - Yankee Cam-Sue Forrest-Skipper Forrest)

2nd Connors Cam Bo (br,g,4 - Fit For Life-Cam Bo Ski-Bo Knows Jate)

3rd Secretsothernephew (b,h,4 - Camluck-Table For Seven-Artsplace)

Race 6:

1st Master Punch (b,g,5 - Pilgrims Punch-Samcoe Melody-Direct Scooter)

2nd Hes A Lion (b,g,7 - Mach Three-Armbro Lioness-Abercrombie)

3rd Lombo Skyrider A (br,g,13 - Panorama-Decethree Lombo-Classic Garry)

Race 7:

1st Triumphant Caviar (b,h,5 - Sjs Caviar-Ens Tag Session-Tagliabue)

2nd Armbro Chronicle (b,g,9 - Self Possessed-Pat Honey-Balanced Image)

3rd Pembroke Prayer (br,g,7 - Like A Prayer-Super Earl-Earl)

Race 8:

1st Eat Your Art Out (b,g,3 - Artiscape-Sara Lee Hanover-No Nukes)

2nd Jepson Hanover (b,g,3 - Art Major-July Hot Mindale-Jennas Beach Boy)

3rd Allen The Optomist (b,g,4 - Astreos-Rambaraness-Western Hanover)

Race 10:

1st Structure Fire (blk,g,5 - Amigo Hall-Fire Breather-Garland Lobell)

2nd Manningly (b,h,5 - Yankee Glide-Balanced Action-Balanced Image)

3rd Sand Wyndham (b,h,6 - Pegasus Spur-Sand Chic-Pine Chip)

Race 11:

1st Sniper Seelster (b,g,4 - Western Maverick-Sporty Lucy-Sportsmaster)

2nd Legal Justice (b,g,4 - Western Hanover-Catch A Wish-Jennas Beach Boy)

3rd Justlikeithought (ro,g,5 - V P Finance-Valley Avalanche-Nero)

Race 12:

1st Pacer Bayama (br,g,6 - b-India Bayama-Abercrombie)

2nd Colonel Moffitt (b,g,7 - Real Artist-Royal Ball-Presidential Ball)

3rd Minor De Best (b,g,9 - Cambest-Kilcullen-Kentucky Spur)

by Duane RANGER (editor)

Comment (...) Tweet Share Email Print

Read More News About...

Stallion Name

Next article: