Nova Scotia filly fastest at Woodbine: videos

04:05 AM 12 Oct 2012 NZDT
Comment (...) Tweet Share Email Print
Natural Instinct and Keith Oliver record
Natural Instinct and Keith Oliver record - the fastest mile of the Woodbine meeting. Time: 1:53.4.
New Image Media photo
Previous
1 - 3 of 7
Next

The William McNeil (Windsor, Nova Scotia) trained Natural Instinct recorded the fasted mile at tonight's (Thursday October 11) harness racing meeting at Woodbine Racetrack in Ontario, Canada.

The 3-year-old filly won in 1:53.4 - with a final quarter sprint of 28.2 seconds - in the fourth of the 11 races carded.

Driven by Keith Oliver, the daughter of Western Ideal recorded earlier races sectionals of 13.1, 27.2, 56.4, 1:25.2, and 1:39.1.

Tonight's meeting was raced in five degree temperatures on a fast track.

Race results and replays:

Race 1:

1st Michelangelo (br,c,3 - Angus Hall-Elegant Victory-Valley Victory)

2nd Tag Up And Go (b,c,2 - Angus Hall-Tagapine-Tagliabue)

3rd Alston Hall (br,f,2 - Deweycheatumnhowe-Alis Cat-Meadow Road)

Race 2:

1st Upfrontwhosurlady (blk,f,2 - Whosurboy-Western Shuffle-Western Hanover)

2nd Machnbyrd Princess (b,f,2 - Mach Three-Respectednbeloved-Dream Away)

3rd Posey Tina (b,f,2 - Camluck-Art Tina-Artsplace)

Race 3:

1st Excuse Me Please (b,g,3 - Yankee Glide-Please Be Nice-Self Possessed)

2nd Wark Woman (b,f,3 - Ken Warkentin-Womanlee-Angus Hall)

3rd Stereotype (b,h,4 - Glidemaster-Armbro Definition-Self Possessed)

Race 4:

1st Natural Instinct (b,f,3 - Western Ideal-Polite Hanover-Dragon Again)

2nd Greystone Ladylike (b,f,3 - Stonebridge Regal-Lady Courtalisa-Camluck)

3rd Shadys M Three (b,f,3 - Mach Three-Shadys Fg-Frugal Gourmet)

Race 5:

1st Windsun T Bird (br,m,5 - Astreos-Armbro Magnify-Armbro Emerson)

2nd Keystone Nobility (b,m,4 - Western Hanover-Normajeankillean-Run The Table)

2nd Born Three (b,m,4 - Threefold-Emileah T-Armbro Mackintosh)

Race 6:

1st Majestic Taglet (b,f,3 - Majestic Son-Tags Goal-Tagliabue)

2nd Cool Creek Breeze (b,f,3 -b Angus Halll-Balanced Breeze-Balanced Image)

3rd Autumn Treasure (b,f,3 - Kadabra-Sarong Hall-Garland Lobell)

Race 7:

1st Palm Patrol (b,f,3 - Mach Three-Top Time Patrol-Shore Patrol)

2nd Hiddenbrooke (b,f,3 - Shark Gesture-Ayla-Jate Lobell)

3rd Beechwood Diana (b,f,3 - Royal Mattjesty-Sanskrit Hanover-Abercrombie)

Race 8:

1st Rubadub Hanover (b,g,3 - Western Ideal-Razzle My Tazzle-Cams Card Shark)

2nd Riding With P (b,g,3 - Lis Mara-Caviart Cameron-Western Hanover)

3rd Bucks Bigwin (b,g,3 - Camluck-Regal Rose-Rustler Hanover)

Race 9:

1st Dancehall Mistress (b,f,3 - Angus Hall-Benns Riverdance-Veeba Rova)

2nd Majic Trend (b,f,3 - Kadabra-Trendy Girl-Balanced Image)

3rd Golden Lake (br,f,3 - Majestic Son-Sunseeker Kosmos-S Js Photo)

Race 10:

1st Gareth Nourrir (b,g,3 - Dragon Again-Odds On Jenna-Jennas Beach Boy)

2nd East Meadow (b,g,3 - Bettors Delight-Allamerican Meadow-Western Hanover)

3rd Spike Hanover (br,g,3 - Shark Gesture-Sharkette Spur-Arturo)

Race 11:

1st Cole Diddy (br,g,7 -The Panderosa-Panniversary-Jate Lobell)

2nd Cereal Lover (blk,g,4 - The Panderosa-Liamatters-Matts Scooter)

3rd In The Jungle (b,g,7 - Ameripan Gigolo-Goodgrlsdontbutido-Die Laughing)

Duane RANGER (editor)

Comment (...) Tweet Share Email Print

Read More News About...

Stallion Name

Next article: