Day At The Track

Weather ensures average times at Woodbine

12:58 AM 07 Jan 2011 NZDT
Comment (...) Tweet Share Email Print
Phil Hudon
Phil Hudon
New Image Media
Previous
1 - 3 of 7
Next

The Rene Bourassa (Fergus) trained D M Coltfortyfive was the only pacer to record a sub 1:55 mile at the Woodbine harness racing meeting tonight (Thursday January 5). It took until the last of the 12 races for the quickest time of the night to be recorded but drivers and horses couldn't be blamed for the average times as they had to compete in blizzard-like minus five degree temperatures.

D M Coltfortyfive, a 6-year-old son of D M Dilinger, paced his mile in 1:54.3 with prior sectionals of 13.1, 27, 56.2, 1:24.4, and 1:39.2. Rockwood reinsman Phil Hudon did the steering.

Race results and video replays:

Race 12:

1st D M Coltfortyfive (b,g,6 - D M Dilinger-Armbro Tupelo-Dexter Nukes)

2nd Hez Bo Diddy (br,g,7 - Rambaran-Camarina-Cam Fella)

3rd Scotian Sunset (br,g,7 - Camluck-Hawaiian Dancer-Abercrombie)

Race 1:

 

1st Hat Trick Honey (b,m,4 - Million Dollar Cam-Naughty Nettie G-Albert Albert)

2nd Shanghai Thrill (br,m,4 - Shanghai Phil-Western Sundowner-Western Hanover)

3rd Keystone Nobility (b,f,3 - Western Hanover-Normajeankillean-Run The Table)

Race 2:

1st Zeus Lightning (b,g,4 - Pegasus Spur-Graceful Action-Speed In Action)

2nd Victom As (b,g,4 - Striking Sahbra-Next Victom-Balanced Image)

3rd Bound For Fame (b,g,4 - S Js Photo-Bewitching Karen-Mr Bewitching)

Race 3:

1st Hustleonhome (b,m,4 - Million Dollar Cam-Double Tease-Abercrombie)

2nd Wish Away (b,f,3 - Real Artist-Shes Beachy-Jennas Beach Boy)

3rd Lucky Cheryl (br,m,4 - Mach Three-Lucky Kathy-Camluck)

Race 4:

1st Iron Lady (b,f,3 - Taurus Dream-Ita Di Jesolo-Lemon Dra)

2nd New Kid (b,g,4 - Rosemont Principal-Surprise Victory-Mr Vic)

3rd Carscot Review (b,m,4 - Oaklea Julian-Lou Macs Review-Worthy Bowl)

Race 5:

1st Lets Make Ideal (b,g,7 - Western Ideal-Mattdonna-Matts Scooter)

2nd Deftones (b,g,5 - Carlsbad Cam-Muskoka Opal-Abercrombie)

3rd Rods Famous Ribs (b,g,6 - Hi Ho Silverheels-Beast Of Eden-Denali)

Race 6:

1st Platinum Choice (gr,m,5 - Admirals Galley-Platinum Card-Armbro Aussie)

2nd Betterluvnexttime (b,f,3 - American Ideal-Darriwillian Girl-Walton Hanover)

3rd Windsun Soho (b,f,3 - Cams Card Shark-Armbro Magnify-Armbro Emerson)

Race 7:

1st Rose Run Kurt (b,g,5 - Armbro Laser-Incredible Macho-Speed In Action)

2nd Stonebridge Royal (b,g,7 - Yankee Paco-Royal Bait-Royal Prestige)

3rd Queenofthehall (b,m,5 - Broadway Hall-Sibyl Score-Final Score)

Race 8:

1st Jinglejanglejingle (b,m,5 - Four Starzzz Shark-Village Jangle-Rustler Hanover)

2nd Love N Kisses (b,m,5 - I Am A Fool-Nitro Millbank-Niatross)

3rd Blue Baraness (b,m,5 - Rambaran-Bonnie Bea Blue-Camluck)

Race 9:

1st Zuerest (b,g,4 - Andover Hall-Gold Mine Ambrosio-Pine Chip)

2nd Lightning Charger (b,g,5 - Windsongs Legacy-Delphis Pearl-Malabar Man)

3rd Winmecredit (blk,g,4 - Credit Winner-Valley Dancing-Valley Victory)

Race 10:

1st L H Nenia (b,m,4 - Astreos-El Nina-Camluck)

2nd Rub N Tug (b,m,4 - Art Major-Tug River Della-Die Laughing)

3rd Cheap N Easy (b,f,3 - Cams Card Shark-One Eyed Floozie-Matts Scooter)

Race 11:

1st Millershighlites (b,m,4 - Arturo-Big Sunset-Big Towner)

2nd Byebyeamericanpie (b,m,6 - Cammibest-Mabel Mabel-Albert Albert)

3rd Yankeelicious (b,m,5 - Yankee Cruiser-Silver Romance-Cams Card Shark)

  

Duane RANGER (editor)

Comment (...) Tweet Share Email Print

Read More News About...

Stallion Name

Next article: